Ağu 012010
 

Natalie Cole - Istanbul - Turkiye - Fenerbahce True Blue - 31 Temmuz 2010


“Unutulmayan, işte bu sensin
Uzak veya yakın olsa da unutulmayan
Hep söylediğim bir aşk şarkısı gibi
Seni düşünürken canımı acıtan
Daha önce kimse senin kadar değerli olmadı
Ne olursa olsun unutulmayan
Ve ebediyen unutulmaz kalacaksın
İşte bu yüzden sevgilim, bu inanılmaz
Birinin böyle unutulmaz olması
Düşün ki ben de unutulmayanlardanım.”

/Natalie Cole – Unforgettable’dan..

1965’te hayatını kaybeden caz piyanisti Nat King Cole’un hayatımızın bazı hatıralarının sessizliğini seslendirirken, diğer yandan 60-70 kuşağının çok iyi bildiği bir sesi de Dünya’ya kazandırdı: Kızı Natalie Cole. Siyahi sesin en kıvrımlı melodilerini dile getirmekle 8 Grammy  dahil bir çok ödül alan, Ray Charles, Frank Sinatra, Whitney Houston ve tabii ki babası Nat King Cole gibi bir çok, bu yüzyılda değeri daha da çok anlaşılacak müzik ustasıyla yaptığı düetlerle de manidar Natalie Cole, 31 Temmuz 2010 gecesi Fenerbahçe True Blue’da , bembeyaz elbisesiyle tıpkı karşımızdaki Adalar’ın ışıkları gibi  parıldayarak aramızdaydı ve bu ruhu İstanbul’un huzurlu mekanı Anadolu yakasından da duyurmuş oldu.

Natalie Cole - Istanbul - Turkiye - Fenerbahce True Blue - 31 Temmuz 2010

Seyircinin yaş ortalamasının yüksek olduğu konserde, seyircinin bir kısmı adeta bir merasim havasını anımsatacağını düşünerek gelmiş, kimileri ise ki daha çok genç jenerasyon çimlere oturarak bu R&B ve jazz’ın tarihe mal olmuş şarkılarını dinlediler. Natalie Cole , mütevazı orkestrasının eşliğinde when i fall in love, unforgettable, this will be, miss you like crazy, smile  i wish you love, they cant that way from me,i live for your love gibi şarkılarını seslendirirken, this will be şarkısında ise seyirci ve  yorumcunun bütünleştiği en doruk an oldu. Yaklaşık 80 dakika süren konser sonunda, bir çok kişi için, uzun süren hastalığın sonunda müziğe eski performansından hiç bir şey kaybetmediğini gösteren 2009’da çıkardığı “Still Unforgettable” albümünü tekrar dinletmek için gereken enerjiye sahip olduğunu gördük.

Natalie Cole - Istanbul - Turkiye - Fenerbahce True Blue - 31 Temmuz 2010

Yeri gelmişken; böyle bir atmosferde organizatör firmanın bazı önemli eksikliklerini dile getirmek lazım: Öncelikle Kuruçeşme Arena örneğinde olduğu gibi izleyiciler hem konser izlemenin keyfine varırken, hem de boğazı izleyerek bir çok yabancı turistin bu temayı övmesine neden oluyor, oysa ki burada sahne tam da Adalar manzarasını kapatacak şekilde kurulmuştu ve kanımca jazz ruhunun şehir temasına uyumluluğuna da aykırıydı. Diğer yandan plastik beyaz sandalyeler ve içki fiyatlarının fahiş olması da ticari zeka gibi zannedilen, bir yandan da mekanın yan tarafından gelen düğün müzikleriyle de aslında konser kültürünü öldüren unsurlardı ki organizatör firmanın kimin konserinin verdiğinin farkındalığından uzak olduğu anlamına geldiği şeklinde de yorumlayabiliriz.

Natalie Cole - Istanbul - Turkiye - Fenerbahce True Blue - 31 Temmuz 2010

Aşağıda bu tarihi geceye ait görüntüleri ve sevdiğim bir kaç Natalie Cole’a dair videoyu izleyebilirsiniz:

Natalie Cole – Take A Look
Yükleyen Warner-Music. – Yüksek çözünürlüklü video keyfini yaÅ�ayın!

Natalie Cole – This Will Be
Yükleyen mickeynold. – Yüksek çözünürlüklü video keyfini yaşayın!

Natalie Cole – Miss You Like Crazy
Yükleyen jpdc11. – DiÄ�er müzik videolarına göz atın.

Nat King Cole & Natalie Cole – Unforgettable
Yükleyen hydearck. – DiÄ�er müzik videolarına göz atın.If you enjoyed this post, please consider leaving a comment or subscribing to the RSS feed to have future articles delivered to your feed reader.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Kapat