Mar 152010
 

Devlet Operası Sanatçısı Nuri Candaş tarafından, klasik müziği ve operayı sevdirmek amacıyla kurulan Candaş Orkestrası , Candaş’ın vefatından sonra da bu misyonu devam ettiriyor. Sanat anlayışını ise şöyle ifade ediyorlar: “Grubun sanat anlayışına göre, eserler canlı müzik eşliğinde seslendirilir ve geleneksel sahneleme yaklaşımı benimsenir. Bunun yanısıra dekor ve kostümlerde minimal düşünce hakimdir ve eserin görsel olarak vermek istediği mesajlar büyük ölçüde seyircinin hayal ve imgelem gücüne teslim edilmektedir.”

Candaş Orkestrası- Aryalardan Napolitenlere Müzikallerden Latinlere Seyrüsefer- Candaş Orkestrası - CKM

“Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” belgeselini izledikten sonra, farklı müzik seçeneklerini bir seferde dinleyebileceğim iyi bir alternatif arayışında iken,  14 Mart günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde  yer alacağını öğrendiğim ve dinleme fırsatı bulduğum Candaş Orkestrası,  Broadway müzikalleri, Napoli, Küba, Latin etnik ezgiler dışında aryalar, Mozart eseri, Yemen Türküsü ve Çökertme gibi bir çok parçayı icra etti. Seyircilerinin yaş yelpazesinin oldukça geniş olduğu konserde, aynı zamanda mühendis olan iki Tenor Erol Çapa ve Faruk Vatan, sahnede, parçaların beraberinde hikayelerine de yer vererek o zamanın koşulları hakkında ve genel bir hikayesi konusunda da seyircileri bilgilendirdiler.  Konser sırasında seyirci ile hem mesafeli hem de samimi temas kurabilmeleri de önemli artılarındandı. Orkestra üyelerinin ağırlıkla konservatuar mezunu veya öğretim görevlisi olması gibi bir detaydan da kaynaklandığı muhtemel, müzikalite açısından keyif aldığımı söylesem de, CKM’nin bu konuda biraz daha iyi bir altyapı kurması gerektiği de gerçek.

Candaş Orkestrası- Aryalardan Napolitenlere Müzikallerden Latinlere Seyrüsefer- Candaş Orkestrası - CKM

Yemen Türküsü ve Çökertme türkülerinin caz formuna da bürünebileceğini duyumsamak da keyif verdi. Keza “Shape of my heart” ve “Unchain My Heart” gibi kuşak takipçileri için iki önemli parçayı da repartuara dahil etmesi latin ve klasik müzik dışında bu iki tenor ve ekibinin elinden çıkması anlamında tatlı sürprizler oldu. İki bölüm halinde yer alsa da, başlamasıyla bitmesinin bir olduğunu hissettiğim bu konserde repartuvarı biraz daha geniş tutabilecek amacıyla yeni parçalar da eklenmesini istetiyorlar.

22 Mayıs 2010 günü Candaş Opera Ödül gecesinde yine CKM’De bu sefer büyük salonda yer alacaklarını belirterek, rezervasyonunuzu yapmanızı öneririm.

Candaş Orkestrası- Aryalardan Napolitenlere Müzikallerden Latinlere Seyrüsefer- Candaş Orkestrası - CKM

Aşağıda size fikir vermesi amacıyla gecede çektiğim iki videoyu izleyebilirsiniz:If you enjoyed this post, please consider leaving a comment or subscribing to the RSS feed to have future articles delivered to your feed reader.

  2 Responses to “Aryalardan Napolitenlere Müzikallerden Latinlere Seyrüsefer – Candaş Orkestrası”

  1. Gerçkten harika bir konserdi 22 Mayıs da olan.
    Grup arkadaşlarına başarılar dilerim, orkestrada çalan hepsi birbirinden değerli müzisyen arkadaşlarımızın ellerine sağlık.

    Reha Bey siz de böyle değerli bir grup hakkında fikirlerinizi duyurduğunuz, bizimle paylaştığınız için size de teşekkür ederim.

    • Teşekkürler, oldukça memnun kaldığımız bir konserdi, akabinde kendilerinden yarattığı müzik atmosferi açısından açık hava veya gemi terasında da bir konser düzenlemesini bekliyoruz:)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Kapat