Nis 072009
 

mountain

2005 yılından beri bilgisayarlarımızla bizi sanal turist yapan Google Earth, şimdiye kadar 400 milyon farklı ziyaretçi tarafından indirildi. Google Latitude ile işi bir adım ileriye taşıyarak her birimizin twitter gibi neyi nerede yaptığını anlatmamıza olanak sağlandı. Sonuçta biz bunu en iyi cep telefonuyla beceririz diyen kitleye ithafen Google Earth, Google Maps’te olmayan nice özelliğini cebimize taşımak için Iphone aplikasyonunu 2008’in sonlarına doğru duyurdu. Trulia.com ve Homes.com gibi Online Emlak ilanı sektörünün devlerinin de peşisıra sitelerinde keyifle gezmemize yarayan Iphone aplikasyonları geldi. Google Earth ve Iphone birleşimi sayesinde online emlak ilanı sektöründe yeni bir hareketlilik yaşanacaktır.

bangkok1

Her türlü multimedya içeriği post etmekle beslenecek ve bunun artık olmazsa olmaz haline geleceği emlak ilanları, ülkemizde de yakında beklediğimiz Google Street View özelliği sayesinde sanal turist’ten sanal ev arayan kişiye dönüşerek daha da çok meraklı olacağız. Çünkü Google Earth ile dağın diplerinde aradığımız bir Karadeniz yaylası evinin özelliği ve komşusu olmasını istediğimiz yeşillik,bağ, bahçe, denizin ne kadar uzak olduğu, ya da Fenerbahçe sahillerinde baktığımız bir evin stadı ne açıdan gördüğü, hangi fotoğrafla etikenlendiği, wikipedia’da nasıl yer verildiğini anlamamız mümkünken, çevresi veya evin kendisine dair videoları da izlememiz mümkün olacak. Emlak Danışmanlarına ise burada büyük iş düşüyor. Evin satışı için teknoloji bu kadar ayaklarına serilmişken, interneti, Google Maps, Microsoft Virtual Earth veya Google Earth’ü etkin bir şekilde beslemeleri gerekiyor.

Geleceğin en iyi emlak danışmanı olarak belleyeceğimiz kişi; bizim internetteki ev arayışımızda, evin içini en etkin gezmemize olanak sağlaması dışında, olası komşularımızdan, evin etrafından, karakola, notere, bankaya, doğaya, ulaşım alterlerine yakın olup olmamasından haberdar ederek doğru karar verdiren emlak danışmanı olacak. Çünkü evi yerinde görmek istemek için daha az vakit harcayan,müşteri değerimizin farkında olan daha kaprisli ve tembel bir toplum olacağız. Biz tatilde, işte, evde, parkta veya kimi zaman kaprisli bir şekilde hasta yatağımızda ev aramak, emlak endeksinden evin değerlemesini öğrenmek ve buna göre uygun fiyatı bulmak, sizin kim olduğunuzu öğrenmek ve sizinle hep online olarak mesajlaşmakve pazarlık yapmak isteyeceğiz. İşin özü, teknoloji elinizin altında iken yenilemenizde ve geç kalmamanızda fayda var.

Aşağıda Google Earth’ün Iphone aplikasyonu özelliklerini izleyebilirsiniz.


If you enjoyed this post, please consider leaving a comment or subscribing to the RSS feed to have future articles delivered to your feed reader.

  3 Responses to “Google Earth’ın Iphone Aplikasyonu ve Emlak İlanı Sektörünün Geleceği”

  1. Reha merhaba
    Blogunu takip ediyorum. Yorum yazmak bugüne kısmetmiş. Okumayı çok sevdiğini biliyordum. Ancak düşüncelerini bu kadar iyi kaleme alacağını bilmiyordum.:) Tebrik ederim çok akıcı ve düzgün türkçe ile yazıyorsun. Yazılarının devamlılığını diliyorum. Konu ile ilgili belirtmek istediklerime gelince; Takip ettiğim kadarıyla internet tabanlı teknolojiler masaüstü yada laptop tan elde taşınabilir cihazlara doğru yöneliyor. Son kullanıcı açısından daha kullanılabilir olduğu için sanıyorum. (Mobil olabilme vs.) Ancak sektörel anlamda bakıldığı zaman bir bütünlüğün olması gerektiğini düşünüyorum. Yani müşteri yada son kullanıcı iphone dan evin yerini özelliklerini vs. görebiliyor karşılaştırabiliyor. Ancak yüzyüze alışveriş olmadan, ıslak imza atılmadan, Satın alma işlemi ise ilgili belediyeden borcu yoktur kağıdı almadan, tapu dairesinden sıra almadan (bazen 1-2 gün sonraya veriyorlar) bilumum nufus cüzdanı fotoğraf verilmeden, emlakçı varsa arada komisyonunu vermeden, komisyon için pazarlık etmeden (Hatta bazıları acaip cambaz oluyorlar.) bu teknolojilerin ne kadar kullanılabilir olduğu tartışılır hale gelmiyormu? (Şu an yazarken kendimi yaşlı amcaların teknolojiye uyum sorunu yüzünden karşıt görüş bildirdikleri gibi bir hissiyata kapılıyorum.:))

  2. Merhaba Selim:)
    Takipçiliğin ve yorumların için teşekkürler. Emlak sektörü bir çok sektörden beslenen ve bir o kadar sektörü besleyen bir durumda. Online teknolojiler elbette e-devlet kapsamında ilerleyecek ve ihaleleri şimdiden yapılıyor. Bahsettiğin ve gerçekten önemli olan bu sorunları Türk firmaları aşmazsa yurtdışından firmalar gelip elbette sektör açığı olarak işin içine dahil olacaklardır. Sonuçta teknolojik kullanım oranı ve özellikleri globalleştikçe ve diğer yandan aynı oranda kullanıcıya özel oldukça sorunların çözümü ya olacak ya olacak:)

  3. Güzel bir makale teşekkürler.Gerçekten teknolojinin emlak sektörüne yansımasını açık bir şekilde görebiliyoruz ve firmalar buna göre kenidini ayalamalıdır.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Kapat